Jak na úspěšnou rekonstrukci obývacího pokoje?




Říká se, že kuchyně je srdcem domova. Mnohdy ale právě obývací pokoj představuje hlavní místo, kde se po dlouhém dni schází celá rodina a vyplatí se na to myslet i při jeho rekonstrukci. Na co dalšího se v rámci proměny obýváku zaměřit, abyste se v něm cítili příjemně?

1. Určete si styl obývacího pokoje

Nejprve si promyslete, do jakého stylu obývací pokoj budete ladit. Nezapomeňte při tom, že by měl korespondovat i s ostatními místnostmi. Obývací pokoj má vybízet k odpočinku svou útulností, proto uděláte nejlépe, když jej zařídíte v rustikálním či oblíbeném skandinávském stylu. Velké oblibě se nyní těší i boho styl, který je díky převaze přírodních materiálů, prvků i barev velmi nadčasový. K osvojení si skandinávského stylu navíc nepotřebujete oko designéra, neboť jeho hlavní barevná paleta se skládá z neutrálních odstínů bílé, šedé, béžové a světle modré. Dále se v něm klade důraz na funkčnost, jednoduchost i čisté linie zútulněné příjemnými textiliemi jako jsou například plédy, polštáře a koberečky.

2. Podlaha

Jestliže váš obývací pokoj doposud „zdobil“ letitý koberec, zvažte jeho výměnu za praktičtější a modernější řešení v podobě dřevěné či vinylové podlahy. Vinyl se jako podlaha nové generace vyznačuje vysokou odolností, měkkostí i praktičností a díky své poměrně nízké ceně za m3 tak představuje výbornou alternativu dřevěné podlahy. Dekory dřeva u některých výrobců jsou natolik autentické, že je od toho pravého jen stěží rozeznáte.

Tip! Rekonstrukce obývacího pokoje sice stojí dost úsilí i peněz, ale ve výsledku stojí za to. Přeci jen, domov je místem, kam se denně vracíme, takže bychom jeho dlouho plánovanou a nutnou rekonstrukci neměli odkládat. Každé „ale“ se dá řešit, u nedostatku finančních prostředků třeba půjčkou na cokoliv.

3. Malba

Čerstvá malba místnost hezky projasní a rozhodně není třeba vymýšlet žádné extravagantní barevné kreace, ale vsadit klidně na nadčasovou bílou. Pozor jen na to, že existují desítky odstínů bílé barvy, od zářivě bílé, přes slonovinovou, až po tzv. offwhite, tedy bílou s nádechem kupříkladu modré nebo žluté. To, jak bude odstín v místnosti působit, ovlivní zejména vybavení místnosti i dekor oken či dveří. U zářivě bílé pak může být výsledek až nepříjemný a do očí bijící. Mezi další vhodné barvy pro malbu obývacího pokoje patří světle zelená (co takhle olivová?), levandulová či šedobéžová. Velký boom nyní zažívají také betonové stěrky, které místnosti dodají industriální nádech.

4. Nábytek

Nábytek vybírejte tak, aby ladil s podlahou i malbou. Klasické obývákové stěny se zbavte, zbytečně vám ubere prostor, stejně tak i dubového nábytku, který byl kdysi v kurzu. Z původního vybavení si však klidně nějaký kus ponechte, ať už oblíbené křeslo nebo taburet, a zkombinujte jej s novými kousky, čímž vytvoříte zajímavý mix stylů. Rustikálnímu interiéru dominuje nábytek opotřebeného vzhledu s tzv. patinou, takže zapátrejte v bazarech či starožitnictvích a pomocí této techniky vdechněte život starým kouskům. V rámci bohémského stylu se držte přírodních materiálů a poohlédněte se po nábytku z ratanu, mořské trávy či masivu.

Napsat komentář

seven + twelve =


Koupit předplatné ?>