Valeriia Shveikina: Rozhovor v rámci Národní ceny za studentský design 2019


Ocenění Excelentní studentský design získali Filip Krampla a Valeriea Shveikina z Fakulty umění a designu UJEP v Ústí nad Labem, Šárka Ištvánová, Elena Pavlenko a Lucie Kopřivová z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZUČ v Plzni a Magdaléna Fousová s Tomášem Havlem z Fakulty architektury ČVUT v Praze. Obdrží pobyt v Art Campu Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZUČ v Plzni a výrobky firem Tescoma s. r. o. a IKEA ČR, s. r. o. Více o jedné z vítězek se dozvíte v rozhovoru.

Jak bys sama sebe charakterizovala?

VS Řekla bych, že jsem docela cílevědomý člověk. Pokud něco vážně chci, dokážu na tom intenzivně pracovat. Umím si vytvořit motivaci, když to vyžaduje situace. Umím se nadchnout pro maličkosti, ale občas neumím dokončit to, co jsem začala.

Co pro tebe znamená umění a design?

VS Pro mě je design vyjádřením funkce předmětu v jeho tvaru. Dobrý design pomáhá lidem v běžném životě, řeší problémy a otevírá nové možnosti. Design jako umění je reflexí vnitřního světa umělce a jeho světonázoru.

Co považuješ doposud za svůj největší úspěch?

VS Za svůj největší úspěch považuji to, že jsem si před 6 lety stanovila cíl – studovat design v Čechách. Studuji tady již druhý rok.

Co plánuješ do budoucna a jaký je tvůj cíl ve vlastní tvorbě?

VS Za svůj cíl považuji hledání své cesty a svého stylu ve vlastní tvorbě, získávaní co nejvíce zkušeností v designu. V budoucnu bych chtěla pokračovat v práci a rozvíjet se ve svém oboru. Mým hlavním cílem a snem je pomáhat lidem a zlepšovat svět pomocí designu.

Kdybys vyhrála národní cenu za studentský design, co by to pro tebe znamenalo?

VS Výhra by pro mě byla něco jako znamení, že jdu správnou cestou. Národní cena by mi přidala na víře sobě jako designérce. Dostala bych další dávku energie pro moji další tvorbu.

Proč ses rozhodla studovat produktový design?

VS Vždy jsem se chtěla podílet na pomoci lidem a zlepšovat kvalitu každodenního života. Protože design je nejkrásnější a nejelegantnější způsob pomoci.

V tvé práci – Venkovní dětská lavička – jsou patrné různorodé tvary, možná až zvířecího charakteru. Kde jsi pro svoji práci hledala inspiraci?

VS Ve všech svých pracích se snažím prozkoumat a pochopit problematiku, pak najít nějaké řešení. V tomto případě je problémem jednotvárnost designu dětského venkovního nábytku. Ve většině případů se dětské lavičky liší od laviček pro dospělé pouze velikostí. Proto jsem se rozhodla vytvořit tematický venkovní nábytek pro školky, školy a dětská hřiště. Obraz zvířátka mi přišel jako nejvhodnější. Tvar lavičky připomíná tvar zvířátka, ale nechává prostor pro fantazii, vytváří prostor pro společné hraní a komunikaci.

Napsat komentář

two + sixteen =




Koupit předplatné ?>