David Vávra

Adresa: Kostnické nám. 3, 13000, Praha 3

www.david-vavra.cz

Rok založení: 1991
Jména partnerů: David Vávra (1957)reš (1971)

Ateliér vznikl v porevolučním víru, kdy se rozpadala řada socialistických projektových kanceláří. A právě z jedné takové DRUPOS (Družstvo pomoci stavebníků) vznikl základ i naší projektové skupinky nejprve ve složení David Vávra a Kateřina Vajčnerová.
Devadesátá léta byla skvělá jako každá doba změn. Potkávaly nás úžasné zakázky, které pak po pár letech končily v prachu zapomnění. Mezi řadou různopestrých výzev nás okouzlila přeměna zámečku na stylový hotel. Podobně jsme vestavovali do urbanistické struktury Karlových Varů obytné věže se jmény Vajda, Fellini, Forman. Nebo jsme vymýšleli rodinné domy, které manželky s rychlostí listování ve stavebních časopisech měnily. A tak paradoxně světlo světa začaly mžouravě vidět drobné stavby pro církve, pohybově handicapované, pro kamarády, kteří začali podnikat od nuly.
V tomto konci postmoderny však vznikly prostory a stavby, které byly naskicovány na první dobrou a zůstaly beze změny až čtvrtstoletí. Spolupráce s Františkem Skálou přinesla restauraci Palác Akropolis. Výtvarně „brakýřský“ svět byl nejen uzavřen v akvarijních vitrínách, ale ovládal celý prostor. V roce 2019 byla restaurace brutálně zničena majiteli.
Rekonstrukce Dobešky byla štafetovým kolíkem k dalším rekonstrukcím divadel – Švandovo a Městské divadlo v Kladně. Asi naší největší prací byla přestavba bývalé továrny Vertex na Městskou knihovnu v Hradci Králové.
Řadu našich realizací poničila velká voda, jiné zanikly, neboť byly časově omezené, jako různé výstavní expozice, jiné smetla nečekaná proměna majitele. Osobně jsem zažil i devastaci baru Práce rozvášněnými fotbalovými fanoušky. Byla to zpráva o pomíjivosti tohoto materiálního a duchovního světa. Jestli něco přečká věky, není důležité, hlavně že architektura posloužila.
V roce 2020 v ruku v ruce se zklidněním společnosti se nejen usadily rozpracované projekty, ale díky úklidu se vynořily i ty desetiletí zapomenuté. A tak najednou řešíme zvonici z roku 2008, vstupujeme do zpomaleného tempa hřbitova, ale na druhé straně řešíme dvojdům pro ženu a muže.
Děkují David Vávra, Kateřina Vajčnerová, Robert Daněk, Michaela Chvojková, Martina Bílková, Martin Rössler, Andrea Králová, Martina Klimtová a mnoho dalších, kteří se podíleli na společné práci.

Portrétní foto: Robert Daněk
Architektonické otisky v rozpracování, skici: David Vávra

KONTAKTUJTE NÁS

Adresa redakce
Na Perštýně 2,
110 00, Praha 1

Spojte se s námi
Redakce: +420 608 215 740
Obchod: +420 734 892 315
E-mail: [email protected]

Pravidla soutěže na Facebooku
Pravidla soutěže na Instagramu

NEWSLETTER
Koupit předplatné ?>