SLOVO ŠÉFREDAKTORA

Záměrem časopisu ARCHITECT+ je propagace kvalitních etablovaných i začínajících architektů směrem k veřejnosti, a to nejen z hlediska jejich estetické a technické kvality, ale především v souvislostech jejich tvorby ve vztahu k okolí a společenského přínosu. Hlavním účelem ankety Top 100 je pokrytí co nejširšího spektra ateliérů/kanceláří bez ohledu na jejich velikost a počet referencí, ale se zvláštním důrazem na kvalitu jejich aktuální tvorby.

Výběr není soutěžní, jeho výsledkem není žebříček podle počtu „bodů“: vybraní účastníci získávají statut Top 100 českých architektonických ateliérů na základě rozhodnutí nezávislé odborné poroty. Jejich seznam je publikován v časopise ARCHITECT+, řazený v abecedním pořadí podle oficiálního názvu kanceláře.

Rozšíření bitevního pole

Ve snaze rozšířit spektrum ateliérů, které porota bere v potaz, vznikla výzva směřovaná významným osobnostem české profesionální scény: děkanům relevantních fakult, zástupcům profesních organizací apod., aby nominovali ateliéry, které by, dle jejich názoru, neměly ve výběru chybět. Dalším krokem k podchycení co největší části úrodného českého architektonického podhoubí byla výzva adresovaná veřejnosti – s možností nominace „svých“ ateliérů. Výzva se setkala s velkým ohlasem, práce poroty byla tudíž ještě složitější a komplexnější (statut ankety najdete na internetových stránkách www.architect-plus.cz/top100/metodika/) – při důsledném zachování nestrannosti a nezávislosti.

Mladé ateliéry

Nedílnou součástí ankety je i žebříček Top 10 Emerging Architects: tedy seznam mladých architektonických ateliérů, jejichž dosavadní tvorba vykazuje rostoucí kvalitu – s aspirací na možné příští umístění v žebříčku Top 100. Na rozdíl od „hlavní“ ankety umístění v Top 10 Emerging Architects nelze obhájit.

Cena časopisu ARCHITECT+

Vyhlášení výsledků ankety je spojeno s udělením Ceny časopisu ARCHITECT+, jejímž historicky prvním držitelem se stalo znojemské studio ORA. Laureáta vyhlásíme a představíme v novém termínu na podzim 2022, kam již v předstihu zveme všechny účastníky ankety i další zájemce.

Všem oceněným blahopřejeme!

Matej Šišolák, šéfredaktor časopisu ARCHITECT+

KONTAKTUJTE NÁS

Adresa redakce
Na Perštýně 2,
110 00, Praha 1

Spojte se s námi
Redakce: +420 608 215 740
Obchod: +420 734 892 315
E-mail: [email protected]

Pravidla soutěže na Facebooku
Pravidla soutěže na Instagramu

NEWSLETTER
Koupit předplatné ?>