Petr Hájek architekti

title

Adresa: Grafická 20, 15000, Praha 5

www.hajekarchitekti.cz

Rok založení: 2010
Jména partnerů: Petr Hájek (1970)

Petr Hájek (1970) absolvoval studium na FA ČVUT v Praze a AVU v Praze. V roce 1998 spoluzaložil architektonickou kancelář HŠH architekti nyní HXH a v roce 2009 Petr Hájek ARCHITEKTI, s.r.o. K nejznámějším realizovaným stavbám patří: Horní náměstí v Olomouci, Jiřské náměstí na Pražském hradě, Arcidiecézní muzeum Olomouc (HŠH), Úpravy zámeckého návrší v Litomyšli (nádvoří, park, konírna, kočárovna, HŠH), Jízdárna-multifunkční sál (HŠH), Vila v Berouně (HŠH), Vila v Černíně (HŠH), Obytné kontejnery, KCEV ve Vrchlabí, Dům Chameleon, Expozice národního pavilonu La Biennale di Venezia 2016, Centrum současného umění DOX+, Rekonstrukce vodárenské věže v Praze 7. Za svou práci získal řadu ocenění (Cena Grand Prix Obce architektů, Evropská cena Freiraum no2, Bauwelt–Preis, Stavba roku, Cena Klubu za starou Prahu, Cena R. Eitelbergera, Evropská cena Piranesi prize (čestné uznání), čtyřikrát česká nominace na evropskou cenu Mies van der Rohe Award, Sustainable architecture award Ferrara (čestné uznání).
Od roku 2004 působí jako pedagog na Fakultě architektury ČVUT v Praze, kde byl jmenován profesorem. Od roku 2012 rovněž vede autorský ateliér architektury na VŠVU v Bratislavě. Je zakladatelem a předsedou představenstva nadačního fondu na podporu umění a talentu Art-Now a zakladatelem sdružení LEA – Laboratoř Experimentální Architektury. Za svou pedagogickou práci na výzkumu v oblasti urbanismu s názvem (anastomosis) získal v roce 2012 cenu rektora ČVUT za aplikaci výzkumu v praxi. Získal titul Architekt roku 2018.
Je autorem výstav v ČR i v zahraničí (Praha, Brno, Liberec, Oslo, Vídeň, Paříž, Londýn, Bratislava). Vystupoval v řadě rozhlasových a televizních pořadů o architektuře (Život v konceptu, Plán, Minimalist architects, Hyde Park Civilizace).
V roce 2015 inspiroval a ilustroval román Urbo Kune spisovatele Miloše Urbana, který se odehrává v utopickém městě navrženém v jeho ateliéru na FA ČVUT.

photo_Petr_Hajek
Portrétní foto: Benedikt Markel
Krematorium pro zvířata (2021), foto: Benedikt Markel

KONTAKTUJTE NÁS

Adresa redakce
Na Perštýně 2,
110 00, Praha 1

Spojte se s námi
Redakce: +420 608 215 740
Obchod: +420 734 892 315
E-mail: [email protected]

Pravidla soutěže na Facebooku
Pravidla soutěže na Instagramu

NEWSLETTER
Koupit předplatné ?>