
Časopis ARCHITECT+ vyhlásil výsledky pátého ročníku ankety TOP 100 českých architektonických ateliérů. V rámci slavnostního večera v pražském showroomu společnosti Ahrend byla, kromě ankety, po páté udělena i Cena časopisu ARCHITECT+ a další partnerské ceny.
Ceny časopisu ARCHITECT+
Hlavní Cena časopisu ARCHITECT+ uděluje šéfredaktor časopisu ARCHITECT+ na základě doporučení poroty ankety TOP 100 českých architektonických ateliérů.
Letošní Cenu časopisu ARCHITECT+ TOP 100 českých architektonických ateliérů 2024 získal
PETR TEJ / ATELIÉR PETRA TEJE. Titul je udělen na základě dlouhodobé a nepřehlédnutelné práce architekta a jeho kolegů zejména při navrhování a realizaci lávek a mostních staveb s důrazem na využití moderních materiálů a současnou estetiku. Lávky vzniklé autorsky nebo ve spolupráci s dalšími výraznými tvůrci (např. Marek Blank, Odřej Císler apod.) patří rovněž mezi nejvýraznější a nejdiskutovanější stavby v České republice, a to nejen u odborné, ale i laické veřejnosti a symbolicky odpovídají i poslání titulu přemosťovat svět architektury, její tvůrců a uživatelů.
Cenu časopisu ARCHITECT+ a společnosti VIMISLICKI elevators & stairs za inovativní přístup k navrhování rodinných domů – TOP 100 českých architektonických ateliérů 2024 získali
Jan Bárta, Marek Fischer, Šimon Bierhanzl / Papundekl architekti. Architektonické studio bylo oceněno za koncepční a inovativní práci v navrhování a realizaci rodinných domů. Ve tvorbě ateliéru je patrný důraz na kontext stavby a neortodoxní myšlení ve snaze naplnit individuální potřeby konkrétního klienta beze stop repetitivnosti předchozích vlastních návrhů. Originalita a detailní přemýšlení o každém zadání jsou zároveň příslibem dalších unikátních realizací této typologie.
Cenu časopisu ARCHITECT+ a společnosti Miele za udržitelný přístup k navrhování a realizaci – TOP 100 českých architektonických ateliérů získal
Martin Kožnar / Architektura srdcem. Martin Kožnar a jeho spolupracovníci se intenzivně zabývají tvorbou drobných, ale detailně promyšlených staveb. Respekt k přírodě, využívání udržitelných a přírodních materiálů a určitá skromnost a nenápadnost realizací naplňují hned několik definicí „udržitelné architektury“. Útulny, „tiny houses“ či rekonstrukce drobných stavení neplýtvají energií ani při jejich realizaci, ani při jejich užívání. Martin Kožnar je jedním z nejvýraznějších představitelů této typologie, kterou ovládl s neobvyklým citem pro detail a bez arogantní designové okázalosti.
Cenu časopisu ARCHITECT+ a společnosti Ahrend pro nejlepší mladý ateliér TOP 10 Emerging Architects 2024 získalo STUDIO COSMO.