Žižkovské art deco
Bytový dvojdům v proluce z dílny Znamení čtyř – architekti odvážně vytěsňuje dominantní minimalismus, aby v odkazu na „zlatý věk“ přinesl do postindustriální vršovické atmosféry esprit art deco.

Městský bytový dvojdům byl navržen na motivy art deco. V široké proluce po bývalé tiskárně je umístěn dům – se společným středovým entrée – vyplňující stejně jako předchozí stavba beze zbytku celý pozemek. Každá ze dvou vertikálních komunikací obsluhuje dva velkorysé, klasicky příčně orientované byty na podlaží. Parkovací vícepodlažní suterén je polorampový. Koncept návrhu zachovává jednotu stavby s centrálním vstupem, analogicky s protějším bytovým domem z poloviny 20. století. Jednoduchý objem stavby je ale nepatrně ve středu prolomen, ustoupen. Do strohé ulice vnáší oživení. Motiv inspirovaný stavbou Florin Court je dále rozvíjen na keramickém obkladu uliční fasády a na zámečnických výrobcích v interiéru. Dvorní vestavba ateliérových mezonetů odkazuje na tradiční drobné dřevěné stavby v zeleni vnitrobloků.

Dům zastavuje beze zbytku celý pozemek. Sestává z hlavní uliční budovy a dvorní vestavby na společném parkovacím soklu/suterénu. Uliční fasáda je založena na okenní mřížce, opticky rozhýbané ve vodorovném směru. Okna v krajích – navazující na sousední fasády – mají výraznější členění a vodorovnější proporci.

Originálním principem – nadhodnotou jinak racionálně řešené stavby je materializace uliční fasády. I zde jde o analogický odkaz na keramické obklady činžovních domů meziválečné éry v dražších lokalitách. Spárořez kachlíků 100 x 100 mm je zvolen diagonálně, barevná skladba zvýrazňuje horizontální linku a potlačuje vertikální směr. Kachlíky jsou ve dvou odstínech a dvou površích (mat a lesk). Dvorní fasáda je standartně v omítce KZS, dvorní komerční stavba má předsazenou dřevěnou fasádu (provětrávané laťování).

Rezidence Sámova

Místo: Sámova ul., Praha 10-Vršovice

Autoři: Juraj Matula, Richard Sidej, Martin Tycar / Znamení čtyř – architekti

Spolupráce:

Rozloha: 5407 m2

Foto: Alexandra Timpau / Alex Shoots Buildings

2 Responses
  1. Vilem

    Musím říct že moc povedená práce, jednoduché, pěkné a moderní. Ale když se řekne rezidence tak to ve mě evokuje dražší bydlení nebo bydlení pro náročnější. Jako taky hledáme nějaké bydlení v Praze k pronájmu v okolí ale max nájem 15tis + poplatky. Zatím jsme koukali na tuhle realitku https://www.czech-estate.cz/pronajem-byty mají tam nabídky hlavně ve větších městech. A na kolik by výšel nájem v takové rezidenci na Žižkově? Díky za info.

Napsat komentář

nineteen − nine =
Koupit předplatné ?>