Moderní architektura v roce 2020: Jaké hlavní trendy v bydlení očekávat? 


Rok 2019 se blíží ke konci a architekti i interiéroví designéři už začínají pomalu vstřebávat a nastolovat nové trendy pro nadcházející rok. Jedním z velkých témat, které se odráží ve většině z nich, je udržitelnost. Jaké hlavní trendy v bydlení získají naši pozornost v roce 2020? 

 Automatizace a chytrá domácnost 

Aplikace inteligentních prvků do interiéru, případně budování komplexní chytré domácnosti již nepředstavuje žádné sci-fi, ale spíše standardní krok kpohodlnějšímbydlení. V příštím roce můžeme v tomto ohledu očekávat ještě větší rozvoj, a to s cílem maximálně zjednodušit každodenní domácí úkony a pomocí jednoho tlačítka či hlasu převzít kontrolu nad veškerými prvky v domácnosti.   

Poptávka po hlasových asistentech se zvýší, vždyť jen v lednu 2019 prodala společnost Amazon více než 100 milionů hlasových zařízení Alexa. Nejedná se však pouze o otázku pohodlí, ale také bezpečnosti. Kupříkladu chytré bezpečnostní kamery rozpoznají členy rodiny i domácí mazlíčky, upozorní na podezřelý pohyb v objektu a v případě násilného vniknutí okamžitě obeznámí majitele.   

Pozor: Chytrý bezpečnostní systém sice riziko vloupání dokáže snížit, přesto je však dobré nenechat nic náhodě a zvážit pojištění domácnosti, které vám pokryje finanční škody způsobené i následkem živelné pohromy.  

 Udržitelné a recyklované materiály 

Společnost obecně tíhne k čím dál větší environmentální zodpovědnosti, což se promítá i v architektuře a moderních interiérech. Právě tam převládají přírodní materiály jako dřevo, korek, kámen nebo snadno obnovitelný rychlerostoucí bambus. U materiálů se přitom klade velký důraz na organickou nezávadnost v rámci celého životního cyklu od těžby, produkce až po dovoz, stavbu a demolici. Hlad po nových trendech by zároveň neměl fungovat na principu sezónní obměny, tzn. pokud prvek vyjde z módy, automaticky ho nahrazuje nový, trendovější. Proto i v roce 2020 uvidíme obrovský trend v recyklaci a upcyklaci, tedy procesu přeměňování odpadového materiálu na nové, zcela funkční produkty, nebo znovupoužití těch stávajících.

Koupelny jako spa 

Koupelny už dávno neslouží pouze jako prostor vyhrazený pro osobní péči a hygienu, naopak, čím dále více jsou vnímány jako místo pro odpočinek po dlouhém dni, kde se znovu spojíme sami se sebou. A právě tato myšlenka mění koncept tradičních koupelen na uklidňující spa, které doslova vybízí k relaxaci. Velkou roli zde opět hrají přírodní materiály, neutrální barevné tóny, a především minimalismus a čisté linie  

Riskantní kombinace materiálů i vzorů 

Co se materiálů týče, trh nabízí takové množství vzorů, barev a stylů, že je velmi obtížné držet se pouze jednoho z nichProč je tedy nezkombinovat? Mixování různých dekorů, ať už podlah nebo nábytku, sice vyžaduje určitou dávku odvahy i cit pro design, ale výsledek může být velmi působivý. Představte si například podlahu ze světlého masivu, částečně narušenou marockými dlaždičkami v modrých tónech se špetkou oranžové – do předsíně značka ideál.  

Napsat komentář

10 + 12 =


Koupit předplatné ?>