Národní cena za studentský design: Rozhovor s Jaroslavem Prchalem
Jaroslav Prchal  z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni vyhrál ocenění Národní cena za studentský design 2019 *GRAND. Získal tak cenu Českých center (týdenní rezidenční pobyt v některé z evropských metropolí se sídlem Českých center), pobyt v Art Campu Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZUČ v Plzni, výrobky firem Tescoma s. r. o., IKEA ČR, s. r. o., knihu Materiology, volný vstup do knihovny materiálů Matério a roční předplatné časopisů Architect+ a Brand & Stories. Více se o o mladém umělci dozvíte se v rozhovoru.

Jak bys sám sebe charakterizoval?

JP Myslím si, že jsem trochu puntičkář. V oblibě mám manuální dílenské činnosti spojené s návrhy a výrobou prvotních prototypů. Velice rád si rozšiřuji znalosti z jiných oborů či řemesel.

Co pro tebe znamená umění a design?

JP Nejsem si jistý, zda dokáži patřičně ocenit veškeré umění. Mezi uměním a designem mám rád vymezené určité hranice. Design jako takový mě do jisté míry ovlivňuje a přemýšlím o něm více z té konstrukční, než z koncepční stránky.

Co považuješ doposud za svůj největší úspěch?

JP Spolupráce s firmou vyvíjející elektroniku pro níž jsem navrhoval a sestavil dva funkční prototypy. Není to úspěch, kterým bych se mohl veřejně prezentovat, ale pro mě samotného tato spolupráce hodně znamenala.

Co plánuješ do budoucna a jaký je tvůj cíl ve vlastní tvorbě?

JP Momentálně pracuji ve sklářské firmě na oddělení vývoje a inovací. Pokud budu mít v budoucnu prostředky a prostory na vlastní dílnu, tak bych rád uskutečnil několik projektů, které nosím v hlavě.

Kdybys vyhrál národní cenu za studentský design, co by to pro tebe znamenalo?

JP Příště by pro mě bylo o něco jednodušší odpovídat na otázku č. 3. 🙂

Proč ses rozhodl studovat produktový design?

JP Tak trochu to byla i náhoda. Po střední škole, kde jsem studoval propagační výtvarnictví, jsem chtěl od grafiky trochu utéct a zkusit své štěstí jinde. Produktový design mě tehdy něčím zaujal a vlastně to také byla jediná přihláška na VŠ, kterou jsem si podal.

Co je podle tvého názoru na tvém produktu Beep originální oproti jiným podobným poplašným zařízením, běžně dostupným na trhu?

JP V době, kdy jsem práci navrhoval, existovalo pouze několik tvarově zajímavých konceptů zabezpečovacích systémů. Žádný podobný však na trhu dostupný nebyl. Ve svém návrhu jsem počítal s určitou miniaturizací elektroniky a využitím odlišných snímačů, než se běžně využívají. Znamenalo by to sice vyšší pořizovací náklady, ale mým cílem bylo navrhnout tvarově a vzhledově zajímavý design, evokující spíše designový doplněk, než technické vybavení.

Napsat komentář

14 + 11 =


Koupit předplatné ?>