(Ne)tradiční vinařství


Na svazích Pálavy vyrostly nové budovy vinařství, které dokonale vystihují jeho filozofii – přírodní, tradiční a velikostí tak akorát. Zajímavá vína získala od ateliéru Burian – Křivinka neméně zajímavé sídlo inspirované tradičním venkovským stavením, ovšem bez zbytečné doslovnosti.

Vinařství Gala je rodinné vinařství v Bavorech, malé obci na západním svahu Pálavy pod Stolovou horou.

Na planině nad obcí, obklopené starými vinohrady, které postupně obnovuje, se Jaromír Gala rozhodl postavit nové vinařství. Měl přesnou představu o výrobě vína, o dispozičním řešení i podobě vinařství a chvíli trvalo, než jsme ho přesvědčili, že jsou i jiné možnosti, které naplní jeho představu.

Nad Bavory dnes stojí tři stavby. Dům vinaře, dům degustace a stodola, kde se víno vyrábí a v jejímž suterénu za ideálních podmínek zraje a odpočívá. Všechny tři se příliš neodlišují od zdejších historických staveb. Mají sedlovou střechu, dřevěný krov, skládanou pálenou krytinu a podélně orientované hřebeny.

Stodola, která přiléhá k příjezdové cestě, je dřevostavba opláštěná modřínovým obkladem, s velkými vraty v obou štítech. Suterén je betonový. Vše je podřízeno logice provozu.

Vedle stodoly, blíže hraně svahu stojí zbylé dva domy. Domy jsou velmi podobné a jsou od sebe rozestoupeny tak, aby vytvořily malé patio obracející se do krajiny pod Pálavou. Patio je srdcem stavby, je částečně kryté a vše se odehrává zde.

Menší dům, blíže obci, určený k degustacím vína, je jediným prostorem s velkým stolem a prostornou galerií. Větší je obytný dům vinaře. Oba mají venkovní okenice stínící ostré západní světlo a zatírané režné zdivo ze zdejších historických cihel.

Postupně jsou realizovány i venkovní úpravy v okolí stavby s využitím místního pálavského vápence.

VINAŘSTAVÍ GALA, BAVORY

Místo: Bavory, Pálava

Investor: Vinařství Gala

Autoři: Aleš Burian, Gustav Křivinka

Spolupráce: Jiří Huške, Daria Křivinková – interiér

Projekt : 2016

Realizace: 2019

Foto: David Židlický

Napsat komentář

fourteen + 9 =


Koupit předplatné ?>