Jaká je letošní cena Kaplicky Internship?


Odstartoval již pátý ročník architektonické soutěže Kaplicky Internship, která podporuje rozvoj mladých talentovaných architektů.

Letošní vítěz získá příležitost absolvovat tříměsíční stáž v londýnském studiu Heatherwick, jednom z nejvýznamnějších architektonických studií současnosti. Přihlásit se mohou studenti architektonických oborů českých vysokých škol a nově také jejich čerství absolventi. Soutěž připomínající odkaz proslulého českého architekta Jana Kaplického organizuje nadace Bakala Foundation spolu s Design Museem v Londýně a Nadačním fondem Kaplicky Centre.

Letošní vítěz soutěže Kaplicky Internship se stane na tři měsíce součástí více než dvousetčlenného týmu studia Heatherwick, které v Londýně založil britský designér Thomas Heatherwick. „Já i celý můj tým jsme nadšeni, že máme možnost přivítat v našem londýnském studiu letošního vítěze soutěže Kaplicky Internship,“ říká Thomas Heatherwick a vzpomíná na českého architekta: „Jan Kaplický, který strávil většinu svého profesního života v Británii, je nejen stavitelem pomyslného tvůrčího mostu mezi našimi dvěma zeměmi, ale také autorem jedinečného stylu, který vyčníval nad sterilní koncepcí, jíž se vyznačovala britská architektura závěrem minulého století. Nesmírně rádi se stáváme součástí pátého ročníku programu, jenž utužuje vazby mezi designéry obou zemí, a doufáme, že čas, který vítěz stráví v našem ateliéru, bude oboustranně obohacující a podnětný.”

Studio Heatherwick propojuje architekturu, design a urbanistické plánování a je charakteristické svou nekonvenčností, nápaditostí a jedinečností. Mezi nejznámější projekty studia patří nová dominanta New Yorku, vyhlídková věž Vessel z propletených schodišť, „chlupatý“ britský pavilon na světové výstavě Expo 2010 v Šanghaji, nový vzhled londýnského červeného dvoupatrového autobusu nebo kotel pro oheň na Olympijských hrách v Londýně 2012. Studio se věnuje především projektům s významným pozitivním sociálním dopadem. V současnosti pracuje na třiceti projektech v deseti zemích napříč čtyřmi kontinenty.

Foto: Heatherwick Studio, Getty Images

Soutěž letos i pro čerstvé absolventy

„Soutěž Kaplicky Internship je určena začínajícím architektům, kteří touží po nových zkušenostech, hledají inspiraci a chtějí spolupracovat s nejlepšími světovými architekty,“ popisuje cíl programu Václav Pecha, ředitel nadace Bakala Foundation. „Chceme mladým architektům připomenout odkaz Jana Kaplického, motivovat je a probudit v nich touhu dostat českou architekturu na světovou úroveň.“

Do soutěže se mohou přihlásit studenti posledních ročníků bakalářských a všech ročníků navazujících magisterských programů. Letos se poprvé mohou zúčastnit i čerství absolventi českých vysokých škol do jednoho roku po ukončení studia. Téma soutěžních projektů je volné. Studenti mohou přihlásit své bakalářské a diplomové práce, a to nejpozději do 30. června 2019.

Vítěz soutěže bude vybrán odbornou porotou a vyhlášen 24. října 2019 v Centru současného umění DOX, kde se při této příležitosti uskuteční přednáška Mata Cashe, partnera a group leadera ze studia Heatherwick. Další informace o soutěži a soutěžních podmínkách najdete na stránkách Bakala Foundation.

Loňský vítěz pracuje v Adjaye Associates

Stáž v prestižních londýnských ateliérech absolvovali už čtyři talentovaní mladí architekti z českých vysokých škol. Pracovali ve studiích Eva Jiricna Architects, Zaha Hadid Architects a Allies and Morrison. Do Adjaye Associates pak začátkem letošního roku zamířil loňský vítěz Petr Kousal, který ve studiu po stáži zůstává jako stálý člen týmu.

„Stáž naprosto předčila má očekávání. Za největší přínos považuji možnost pracovat a učit se na velkých projektech napříč kontinenty a spolupracovat na nich s mezinárodním týmem architektů, kteří využívají různé přístupy. Stáž mi nejen rozšířila obzory, ale doslova otevřela dveře do světa architektury. Neváhejte a rozhodně se nebojte do soutěže přihlásit,“ vzkazuje Petr Kousal začínajícím kolegům, kteří zvažují účast v soutěži. Více o o programu Kaplicky Internship najdete zde.

Napsat komentář

one × 5 =


Koupit předplatné ?>