Den architektury láká na sociální témata i ekologii


Letos desetiletý Den architektury zamíří od 1. do 7. října do stovky měst a obcí napříč Čechami, Moravou a Slovenskem. Program zdarma přístupných procházek, cyklovyjížděk, přednášek nebo workshopů se tentokrát zaměřuje na udržitelnost a enviromentální aspekty či sociální přesah a prospěšnost architektury. Připomene i výročí Adolfa Loose, Josefa Gočára nebo Otakara Novotného a zaměří se na stavby Jaroslava Fragnera nebo současné realizace architekta Zdeňka Fránka.

Brněnský Bronx i nemocniční areály

Hlavní sociální téma Dne architektury se v programu odráží z nejrůznějších úhlů pohledu. Nabízí exkurze do vyloučených lokalit, například do tzv. brněnského Bronxu, na ostravskou Bedřišku či pražskou Plzeňskou ulici. Den architektury zavede i do bývalé brněnské dělnické kolonie v Divišově čtvrti. Sociálnímu bydlení se bude věnovat nejen z pohledů architektů, ale i sociálních pracovníků. Důležité podtéma je i dostupnost bydlení, například v Žilině budou hledat inspiraci ve výstavbě z doby první republiky. Pozornost program věnuje i městské infrastruktuře a kvalitě městského života. Zcela mimořádně se v rámci festivalu mohou zájemci podívat do zajímavých nemocničních areálů v Jihlavě, Praze, Liberci nebo Mladé Boleslavi či do ostravského domu s pečovatelskou službou Gajdošova. Program zahrnuje i návštěvy sportovišť, sokoloven, dětských hřišť či městských lázní. Za pozornost v rámci Dne architektury stojí i návštěvy bývalých židovských čtvrtí v Dobříši, Mnichově Hradišti nebo slovenském městě Šaštín-Stráže.

Ekologická centra a význam řek pro město

V rámci ekologické linky festivalu můžeme navštívit například vzdělávací a poradenské centrum Otevřená zahrada Nadace Partnerství v Brně, které se řadí k energeticky nejúspornějším kancelářským budovám v České republice, nebo nízkoenergetický dům v Horce nad Moravou Sluňákov. Den architektury zamíří i do nového Krkonošského centra environmentálního vzdělávání Krtek, jež je po architektonické stránce mimořádnou stavbou i jakousi učebnicí ochrany přírody. V programu je tematizována i role řeky ve městě, jako je například procházka přímo korytem řeky v Jablonci nad Nisou nebo návštěva Vodního domu v Hulicích. Nevynechá ani městskou zeleň nebo nové využití opuštěných industriálních objektů. 

Osobnosti architektury

Letos uplyne 150 let od narození Adolfa Loose. Den architektury se proto vydá do jeho rodiště v Brně, po jeho slavných pražských vilách i legendárních plzeňských interiérech. Dalším ikonickým architektem první poloviny minulého století je Josef Gočár, od jehož narození letos uplynulo 140 let. Program festivalu proto představí jeho slavné realizace v Hradci Králové, Ústí nad Labem i v Praze. Program Dne architektury připomene i mimořádné stavby Gočárova vrstevníka Otakara Novotného. Neopomene ani mimořádnou osobnost Jaroslava Fragnera, za jehož stavbami zamíří do Kolína i do Prahy. Letošní ročník festivalu představuje poprvé sekci věnovanou výrazným současným architektům. Rozsáhlou část programu na různých místech republiky tak věnuje výjimečným stavbám architekta Zdeňka Fránka. 

Film a architektura

Součástí Dne architektury je tradičně i festival Film a architektura, který letos s podtitulem Skryté příběhy nabízí dvě desítky filmů. Reflektuje aktuální témata a fenomény, jako je například problematika dostupného bydlení nebo architekturu citlivou k životnímu a komunitnímu prostředí. Festival odstartuje celosvětovou premiérou snímku Making a Mountain o unikátní spalovně Amager Bakke od dánského ateliéru BIG, která poběží souběžně v Kodani. Nabídne filmy o architektkách a navazující debaty s výraznými ženami v architektuře či uvede výjimečný projekt věnující se propojování architektury a hudby.

Den architektury slaví 10 let

 Na začátku se konalo pár desítek lokálních akcí, během několika let však festival Den architektury přerostl i za hranice České republiky a stal se jedním z největších architektonických festivalů v Evropě. Letos slaví deset let s více jak 1700 akcemi na svém kontě a jeho pořadatel, neúnavný propagátor architektury, spolek KRUH dokonce dvacet let. Den architektury od počátku stojí na přátelské spolupráci s místními architekty, spolky a institucemi. Vznikla tak síť, do níž se v průběhu deseti let zapojilo na 180 měst na území České republiky i na Slovensku. Díky festivalu se podařilo iniciovat řadu architektonických soutěží, upozorňovat na ohrožené stavby, rozvíjet diskusi mezi zástupci měst a jejich obyvateli, aktivizovat městské architekty, zasazovat se o kvalitní a současnou architekturu.

Napsat komentář

16 + 13 =




Koupit předplatné ?>