Zářná budoucnost pro ohýbaná skla: Odborné znalosti během jeho zpracování jsou klíčem k úspěchu
Jen málo architektů je omezeno svou představivostí, nicméně mnozí jsou limitování stavebními materiály, se kterými pracují. Pokud jde o skleněné fasády a zejména oblouková skla, tato omezení se naštěstí začínají uvolňovat.

Pokroku bylo dosaženo například v oblasti výrobních procesů a typů skla, které umožňují vyrobit menší poloměry oblouku, větší šířky a větší celkové rozměry.

Vysoká odbornost je při výrobě ohýbaných skel klíčová

Během výroby zakřiveného skla je rozhodující vliv odborných znalostí dodavatele skla a správné řízení výrobního procesu je základem úspěchu. Přestože se nyní používají objemnější pece, které se starají o zvětšující se rozměry skla a došlo i k vylepšení ohýbacích strojů, dosáhnout stejných vlastností a vzhledu ohýbaných skel jako mají současná nejvýkonnější skla na rovných fasádách může být výzvou.

„Používáme druhy skla s komplexními povlaky, abychom vyhověli nejnovějším energetickým předpisům v oblasti budov,“ uvedl Project Market Manager ve společnosti Guardian Glass Michal Hronský. „Tyto povlaky jsou mechanicky a chemicky citlivé, takže je obtížné je ohnout bez poškození nebo ztrát z hlediska výtěžnosti. To znamená, že ohýbání moderního architektonického skla s povlakem se stalo váženou specializací, a ne každý to dokáže,“ dodal Hronský.

Pokud je proces zpracování zvládnutý, výsledek stojí za to. Architekt může popustit uzdu fantazie ve formě nových povrchů, obrysů a tvarů, včetně kónického, kulového a volné 3D formy, zatímco rohy a hrany mohou být změkčeny do křivek.

Příkladem je budova ING Pavilionu v Amsterdamu, která slouží zaměstnancům, studentům i místním obyvatelům jako místo pro setkávání a předávání inspirace. Dominantou celé stavby je dřevěný prvek tvořící jádro budovy, fungující jako nosná konstrukce pro svažující se střechu. Kombinace skleněné, zakřivené fasády a přírodních materiálů a barev ladí s okolím a vytváří dynamický vztah mezi interiérem a exteriérem.

Přirozené světlo

Použití zakřiveného skla pokročilo nejen v případě materiálů a tvarů, ale i v aspektech sluneční, tepelné a akustické ochrany. Účinnější stínění může pomoci snížit potřebu chlazení a klimatizace a k tomu přidružené náklady. Skleněná zavěšená fasáda umožňuje nejen větší využití přirozeného světla, ale také pomáhá z budovy vytvořit udržitelnější a příjemnější prostor pro práci i bydlení.

V případě ING Pavilionu architekt vyžadoval vysokou propustnost světla, ochranu proti slunečnímu záření, neutrální vzhled a co nejnižší úroveň zrcadlení. Pro splnění těchto požadavků bylo vybráno sklo s povlakem a s kontrolou slunečního záření SunGuard® SuperNeutral (SN 70/37). Sklo má neutrální, průhledný vzhled s nízkou odrazivostí a konzistentní barvou. Multifunkční povlak také minimalizuje potřebu umělého světla a nabízí vynikající tepelnou izolaci.

Projekt: ING Pavilion, Nizozemsko, Amsterdam

Architekt: Powerhouse Company

Zpracovatel skla: TVITEC + FLINTERMANN

Montáž: IFS Building Systems

O společnosti Guardian Glass

Guardian Glass, největší podnik skupiny Guardian Industries, je v celosvětovém měřítku jedním z největších producentů plaveného skla, skla s povlakem a dalších výrobků z plaveného skla. Ve svých 25 závodech na výrobu plaveného skla po celém světě vyrábí společnost Guardian Glass vysoce účinné sklo pro použití v exteriéru (jak komerčních, tak obytných budov), na interiérové architektonické využití, dopravu a technické výrobky. Sklo od společnosti Guardian lze nalézt v domácnostech, kancelářích, automobilech a na řadě architektonicky významných staveb po celém světě. Guardian Glass Science & Technology Center průběžně pracuje na vytváření nových výrobků a řešení s využitím nejmodernějších technologií s cílem pomáhat zákazníkům vidět, co je možné – see what‘s possible®. Navštivte stránky guardianglass.com.

O společnosti Guardian Industries

Guardian Industries je globální společnost se sídlem v Auburn Hills, v americkém státě Michigan, se závody v Severní a Jižní Americe, Evropě, Africe, na Blízkém východě a v Asii. Společnosti skupiny Guardian zaměstnávají na 18 000 lidí a vyrábějí vysoce funkční plavená, pokovená skla a výrobky z nich pro použití v oblasti architektury, rezidenčního bydlení, interiérů, přepravy a technického využití. Rovněž dodávají vysoce kvalitní pochromované a lakované plastové díly pro automobilový průmysl. Vize společnosti Guardian je být preferovaným partnerem pro své zákazníky, dodavatele, zaměstnance a komunity na základě vzájemného prospěchu. Proto se neustále snažíme zlepšovat životy lidí poskytováním produktů a služeb, kterých si váží více než jiných alternativ. Zároveň to vše děláme odpovědně a spotřebováváme méně zdrojů. Guardian je stoprocentní dceřinou společností Koch Industries, Inc. Navštivte stránky guardian.com.

Foto: Archiv

Napsat komentář

20 + 14 =
Koupit předplatné ?>