Budapešťskou Puskás Arénu osvětlí česká svítidla


Evropa má po dvou letech přestavby Puskás Arény nové moderní místo pro pořádání sportovních a kulturních akcí. Fotbalový stadion Maďarské fotbalové federace s kapacitou více než 67 000 křesel splňuje všechny požadavky UEFA a FIFA, a proto bude v roce 2020 hostit UEFA Euro. Slavnostní otevření jednoho z největších stadionů v Evropě bude zahájeno dnešním zápasem mezi Maďarskem a Uruguayí. Hlavním architektem projektu je György Skardelli z architektonického studia KÖZTI Architects & Engineers. O osvětlení interiéru se postaral český výrobce svítidel, společnost Halla.

Puskás Aréna stojí na místě bývalého stadionu Ferenc Puskás, jehož demolice proběhla v roce 2016. Výstavba stadionu byla financována maďarskou vládou a stála 610 milionů EUR, a jedná se tak o jeden z nejdražších stadionů na kontinentu – pouze dva ruské a tři anglické stadiony mají vyšší cenu. Aréna pravděpodobně získá také pětihvězdičkový status od UEFA a FIFA, což znamená, že bude moci pořádat hlavní evropské finále.

Původní návrh zahrnoval zvýšenou běžeckou dráhu, která nabízela panoramatický výhled na město. Zároveň byl stadion navržen tak, aby poskytoval zázemí i pro další druhy sportu. V době výstavby byl však projekt změněn a místo je nyní uzpůsobeno na pořádání fotbalových utkání a kulturních akcí. V budově, která je s 52 metry druhou nejvyšší ve městě, se nachází také konferenční místnosti, restaurace a muzeum. Kromě toho jsou hostům k dispozici VIP prostory a 84 skyboxů.

Interiéru dominují česká svítidla

Puskás Arénu charakterizují dva výrazné prvky – zvenku jde o betonovou kulatou mozaiku, v interiéru sehrálo významnou úlohu osvětlení. O to se z velké části zasloužila česká společnost Halla. „Nabídli dobrou kvalitu za rozumnou cenu, což pro nás bylo velmi důležité, neboť jen k vytvoření vzoru rybích kostí jsme použili asi 7 km lineárních svítidel. Velkou předností byla též jejich snadná montáž,” komentuje výběr dodavatele István Vonnak z West Hungaria Bau. Zmíněný systém lineárních svítidel ve vzoru rybí kosti dominuje VIP patru.

Produkty Halla byly použity i v dalších částech arény tak, aby podtrhly dynamiku interiéru. Kruhová svítidla v množství 1 800 kusů byla umístěna ve skyboxech a salonech ve VIP zóně, ve foyer v přízemí a v hale, kde hráči vstupují na hřiště. „Máme velkou radost, že se nám na dřívější realizace v Maďarsku podařilo navázat takto prestižní a velkou realizací. Architekti si dali na návrhu opravdu záležet a za to jim patří velký dík,“ dodává Daniel Černý, předseda představenstva společnosti Halla, která exportuje do desítek zemí na celém světě.

O společnosti Halla

Společnost byla založena v roce 1992 Jiřím Jelínkem a Karlem Květoněm. Z výrobce halogenových lamp se Halla propracovala na předního českého výrobce designového osvětlení technického rázu. Spolupráce s talentovanými českými i zahraničními designéry navíc přinesla uznání na světové úrovni. O kvalitě svítidel Halla svědčí získané ceny Red Dot Design Award, German Design Award, iF Design Award, Lighting Design Awards a další.

Více jak 70% zakázek společnosti tvoří export. Svítidla vyváží primárně do Evropské unie, Ruska, Turecka, na Blízký východ, ale i do Jižní Afriky, Latinské Ameriky, USA či na Nový Zéland. Mimo jiné svítidla od Hally osvětlují portugalskou galerii Plataforma das Artes, sídlo Deutsch Family Wine & Spirits Offices ve Spojených státech či dubajské kanceláře. Výroba společnosti se nachází v Novém Městě nad Metují. V současnosti stojí v čele společnosti předseda představenstva Daniel Černý.

Napsat komentář

17 − six =
Koupit předplatné ?>