Labskou filharmonii zdobí 1200 ručně foukaných svítidel


Počet divadel v České republice roste, a to i díky tomu, že je Češi navštěvují stále častěji. Dlouhé zimní večery a studené počasí navíc přímo lákají k návštěvě divadla či koncertu. Intenzitu kulturního zážitku dokresluje vhodné osvětlení, které nemá dopad jen na samotnou hodnotu představení, ale i na architekturu budovy a bezpečnost návštěvníků.

Skupina Zumtobel Group, přední dodavatel inovativních světelných řešení, má ve svém portfoliu hned několik projektů celosvětového formátu z řad divadel a koncertních hal. Například hlavní koncertní sál Labské filharmonie v Hamburku zdobí 1200 ručně foukaných, na míru vyrobených skleněných svítidel. Jejich design připomínající bublinu naplněnou světlem vzdává hold sousedící řece Labe. Tradiční výroba ručně foukaného skla se snoubí s moderní LED technologií, což jen podtrhuje jedinečnost celého projektu. Samotnou Plazu v 6. patře, místo, kam denně zavítá až 16 tisíc návštěvníků, ozařuje 870 LED svítidel poskládaných do tvaru diamantu. Model LED svítidel Panos infinity osvětluje prostory hotelu Westin, který je součástí budovy Labské filharmonie.

V českém prostředí byla bezpochyby velkou výzvou kompletní rekonstrukce Janáčkova divadla v Brně, které se díky své kapacitě 1400 diváků pyšní titulem největšího divadla v České republice. Projekt připravila kancelář renomovaného brněnského architekta prof. Ing. Arch. Petra Hrůši. Společnost ZG Lighting Czech Republic byla zodpovědná za dodávku celé osvětlovací soustavy. „Vybírali jsme produkty korespondující s architekturou budovy, repasovanými svítidly schválenými ústavem památkové péče a splňující požadavky na světelnou pohodu a úsporu energie,“ uvedl Ing. Aleš Cpin, Area Sales Manager ZG Lighting Czech Republic. Z portfolia Zumtobel byly v divadle použité modely svítidel ověnčené designovými oceněními iF Design Award a Red Dot Design Award Panos evolution a lineární svítidla Linaria, dále pak např. Tecton se speciální mikropyramidovou optikou. Veřejný charakter budovy také určil zadání s přísnými bezpečnostními předpisy a těm Zumtobel Group vyhověl dodávkou kompletního systému nouzového osvětlení. Prostranství kolem budovy osvětlují venkovní svítidla Avenue značky Thorn, v interiérech pak byla použita svítidla Glacier II LED.

Tisíce svítidel nainstalovaných v divadlech, koncertních halách a galeriích po celém světě není to jediné, co Zumtobel Group spájí s kulturou. Společnost se letos stala partnerem Přehlídky diplomových prací pořádané Českou komorou architektů. Hned dva účastníci obdrželi speciální cenu Zumtobel za práce věnované divadlům. Miroslav Chmel, absolvent Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, za práci Divadlo Hudby a Matěj Šebek z ČVUT za projekt Nové divadlo pro Jindřichův Hradec, který se stal i celkovým vítězem přehlídky.

„Mezi další kulturní stánky, kde se návštěvníci setkají s našimi světelnými řešeními, patří například Petrof Gallery v Hradci Králové, Biograf Český ráj v Jičíně, Divadlo Fráni Šrámka v Písku, Divadlo na Zábradlí v Praze či Divadlo na Orlí (hudebně-dramatická laboratoř JAMU),“ uzavřel Cpin.

 

Napsat komentář

fourteen + 18 =




Koupit předplatné ?>