Ecocapsule: Udržitelný a mobilní mikrodomov




Ecocapsule je soběstačný, inteligentní a mobilní dům, který využívá solární a větrnou energii. Umožňuje lidem žít na vzdálených místech mimo dosah infrastruktury a současně zachovává vysoký komfort bydlení. Může být použit jako chatka, pop-up hotel, karavan, hausbót či výzkumná stanice.

Příběh začal v roce 2008, kdy se slovenské architektonické studio Nice Architects zúčastnilo soutěže Idea Sprout Society Idea Competition a navrhlo malou bytovou jednotku pro umělce. Návrh v soutěži neuspěl, nicméně web inhabitat.com vybral Ecocapsule do svého seznamu nejzajímavějších soutěžních projektů. k velkému ohlasu napomohl i fakt, že se studio rozhodlo projekt neopustit a dále se mu věnovat i přesto, že technologie v roce 2008 ještě neumožňovala postavit skutečně ostrovní dům.

Až v roce 2014 technologický pokrok dovolil dokončit prototyp Ecocapsule vybavený systémy nezbytnými pro jeho dlouhodobou nezávislost. Kapsle byla navržena jako samostatný systém schopný vydržet dlouhou dobu bez externích zdrojů.

Nejen do extrému

Nejprve byla Ecocapsule určena jako jednotka bydlení pro lidi, kteří potřebují zůstat delší dobu mimo civilizaci – např. vědci, fotografové, strážci nebo extrémní turisti. Snadná mobilita modulu a jeho dlouhodobá energetická nezávislost otevřely nové možnosti využití potenciálu Ecocapsule. Kapsli lze rychle dopravit na místo určení a použít třeba jako bydlení pro záchranné týmy v situacích rychlé reakce, kdy došlo k poškození infrastruktury. Modul může sloužit i jako malá elektrárna a filtrační jednotka vody.

Postupem času o toto řešení projevily zájem i další skupiny zákazníků, třeba z oblasti New York City či Silicon Walley. Tým tvůrců Ecocapsule se neustále snaží šířit myšlenky udržitelného rozvoje napříč veřejností a také zvyšovat povědomí o ekologických otázkách.

Technické řešení

Ecocapsule disponuje duálním systémem výroby energie, který – při využití baterií s vysokou kapacitou – zajišťuje energetickou soběstačnost i v případě dočasného nedostatku zdrojů. Kapsli lze také dobít pomocí elektrické zásuvky z externího zdroje.

Sférický tvar kapsle je navržen tak, aby maximalizoval sběr dešťové vody a rosy. Vodní filtry následně zajišťují přeměnu vody z jakéhokoli přírodního zdroje na pitnou vodu. Návrh vnějšího pláště rovněž minimalizuje ztráty energie. Duté stěny naplněné vysoce účinnou tepelnou izolací chrání obyvatele před drsným prostředím a jejich tepelně technické parametry dosahují hodnot téměř na úrovni pasivního domu.

Jednoduchá přeprava

Modul je optimalizován pro snadnou přepravu. Vejde se do standardního přepravního kontejneru, a lze jej tedy snadno dopravit k zájemcům po celé planetě s nejnižšími možnými přepravními poplatky. Navrhovaný přívěs umožňuje přepravu vozu Ecocapsule osobním automobilem a přeměňuje ho na plně funkční karavan.

První hotový kus byl předán investorům 31. ledna 2018 na střeše budovy UNIQ umístěné v centru Bratislavy. Prototyp byl dodán zákazníkovi v Japonsku.

Technická specifikace:

Konstrukce: Tělo je vyrobeno ze sklolaminátu osazeného na ocelové konstrukci.

Tepelná izolace: vysoce kvalitní polyuretanová pěna

Délka: 4,67 m

Šířka: 2,20 m

Výška: 2,50 m

Hmotnost: 1 350 kg

Hmotnost s plnými zásobníky vody: 1 650 kg

Celková plocha: 8,2 m2

Vnitřní prostor: 6,3 m2

Kapacita pro spaní: 1–2 osoby

Zásobování energií:

Větrná turbína: 750 W

Solární panely: 880 W

Kapacita baterie: 9 kWh

Vytápění a chlazení: centrální jednotka s rekuperací

Zásobování vodou: dešťová voda nebo dodávána z vnějšího zdroje (potok, jezero, jiný veřejný zdroj). Voda je vyčištěna řadou filtrů včetně filtru s reverzní osmózou (odstraní 99,998 % nečistot). Toaleta je bezvodá.

Řízení: Externě pomocí aplikace (Android & iOS) + fyzický ovládací panel. Připojení datové sítě je k dispozici v rámci pokrytí 2G / 3G / 4G.

Napsat komentář

nineteen − 3 =




Koupit předplatné ?>