Exkluzivní rozhovor s autory Ecocapsule


O ekologickém a mobilním bydlení, který funguje i v extrémních podmínkách, jste si mohli přečíst minulý týden. Nyní přinášíme rozhovor se samotnými tvůrci.

Proč se vlastně architekti rozhodli zúčastnit soutěže o minimální dům?

Hlavním důvodem je kreativní nastavení našich myslí – jako architekti se vrháme do ekonomicky nesmyslného rizika především kvůli tomu, abychom si vyzkoušeli témata, která vybočují z naší každodenní práce – tedy zajímavá zadání a potenciální možnost realizace.

Proč vůbec architekti, kteří obvykle rádi navrhují unikátní stavby, vymýšlí modulové stavby jednoho typu? 

Samozřejmě nás hodně baví unikátní stavby, ale v oblasti bydlení (nejen v ní) ma modulové stavby podstatné zastoupení a velkou perspektivu. Takže považujeme za přirozené věnovat se i jim.  

Funguje ještě původní architektonické studio? A pokud ano, čemu se věnuje a do jaké míry je Ecocapsule vaší hlavní náplní? 

Naše architektonické studio Nice&Wise (www.niceandwise.sk) funguje dáleprotože jako architekti se rádi věnujeme různým tématům a výzvám. V architektonickéstudiu neřešíme Ecocapsule, věnujeme se především rezidenčním stavbám, interiérům a urbanismu. Proto jsme také založili samostatnou firmu, která se věnuje vývoji, výrobě a prodeji Ecocapsule 

Co bylo hnacím motorem pro překročení rámce výkresů a vizualizací a postoupení k vývoji reálných kapslí? 

Vždycky máme radost, když se naše návrhy zhmotní, a vidíme to jako praktický cíl navrhování. Ecocapsule každý den přináší nové výzvy ve všech oblastech života kreativní firmy. To je to, co nás baví. Kromě toho Ecocapsule není ukončený projekt, ale je to designově otevřená platforma, na které stále pracujeme. Momentálně jsme navrhli a vyrobili vozíček, na němž je možné Ecocapsule přepravovat za autem. Ecocapsule tak bude fungovat jako karavanDále pracujeme na projektu ustění Ecocapsule na ponton, čímž se Ecocapsule stane hausbót. Kromě toho máme od klientů požadavky na různou funkčnost kapsulečili základním modelestává obytná buňka, ale pracujeme i na různých modifikacích Ecocapsule  kancelářské, laboratorní, ambulantní a dalších.   

Kolik lidí na projektu dělá?  

Ve firmě Ecocapsule nyní pracuje patnáct lidí a pomalu, ale jistě se rozšiřujeme.   

Jakým způsobem je projekt financován a kdo tvoří vaše zákazníky?  

Projekt je financován investicemi prostřednictvím investiční platformy Crowdberry. Postupně s přechodem na masovou výrobu (ekávané spuštění v roce 2019) plánujeme dosáhnout ekonomické samostatnosti firmy. 

Zákazníky můžeme rozdělit do dvou základních skupin – v prvé řadě jsou to jednotlivci, většinou lidé, kteří ma velký pozemek bez inženýrských sítívlastní ostrov nebo krásnou zahradu. V druhé řadě jsou to různé institucenejčastěji hotelové sítě, které ma zájem doplnit sortiment svých pokojů. Případně firmy, které chtějí Ecocapsule pronajímat na opuštěném ostrově bez inženýrských sítí. Dále jsou to různé firmy ve výrobních sektorech, vědci, lékaři, záchranáři, policisté, vinaři atd. Paleta zákazníků je skutečně různorodá.  

V čem se projekt zásadně liší od jiných podobných ostrovních projektů?  

V prvé řadě v současnosti na trhu neexistuje přímá konkurence Ecocapsulekterá by poskytovala podobnou úroveň energetické autonomnosti, mobility a designu. Navíc má Ecocapsule velmi univerzální použití.   

Proč má dům tak specifický tvar? Je to funkční? Kvůli tepelným ztrátám? 

Určitě je to i kvůli tepelným ztrátám, ale také kvůli designu. Vajíčko je dost primární tvar, který lidi např. v porovnání s kvádrem zaujme. Navíc tento tvar vyvolává pozitivní konotace u lidí napříč geografickými, kulturními či sociálními hranicemi.   

Jaké jsou tepelné ztráty konstrukce? 

Ecocapsule je pasivní dům kategorie A. Je to díky téměř 20 cm silným stěnám, které jsou vyplněny PUR pěnou, a zároveň díky na ru vyrobenému, energeticky šetrnému systému HVAC, který zabezpečuje topení, chlazení a větrání.   

Neuvažovali jste naopak o modulu, který by bylo možné vzájemně propojovat do větších celků (typická modulární či kontejnerová architektura)? 

Na způsobu propojení několika kapslí už intenzivně pracujeme. Momentálně máme na stole připravené čtyři typy řešení a zvažujeme, které bude pro náš produkt ideální. V budoucnosti mohou zákazníci očekávat vytváření hnízd z více kapslí.   

Jak je kapsle na místě osazena? 

Kapsle je jednoduše položená na rovnépevnéterénu. V případě větrněího prostředí je též možné kapsli ukotvit. V uživatelském manuálu přesně popisujeme, jak vybrat správné sto, aby byla zabezpečena stabilita a co možná největší čerpání sluneční a větrné energie.     

Jak jsou řešena okna (materiál), jejich případné stínění a technické parametry (tepelná prostupnost)? 

Okna jsou trojskla (k < 1), přičemž stínění tvoří tónovaný polykarbonátový kryt  

Z jakého materiálu je vnitřní zařízení? 

Vnitřní zařízení je většinou vyrobeno z vylehčeného dřeva. V rámci prv, exkluzivní rinabízíme klientům i možnost výběru různých materiálů 

Jaké je řízení kapsle, co vše je možné ovládat? 

Ecocapsule je smart home. To znamená, že je vybavena hardwarově i softwarově  tedy aplikací pro mobilní zařízení. Aplikace má analytickou část, kde uživatel velmi přehledně vidí stavy baterií, jednotlivých nádrží s tekutinami, může si kontrolovat spotřebu jednotlivých spotřebů, může zjistit, kolik energie aktuálně získává z větru, kolik ze slunce. Aplikace má i kontrolní část  uživatel si může nastavit parametry vnitřního prostředí, regulovat osvětlení atd. Aplikace například též obsahuje pomůcku na vyrovnávání kapsle po položení. Do budoucnosti pracujeme na rozšíření tohoto systému o predikční částkterá se bude týkat života vkapsli a bude založena na historických datech uživatele, jeho spotřebě také předpovědi počasí 

Je možné změnit rozměry kapsle na požádání, nebo je dostupná jen v této variantě? 

Momentálně pracujeme jen na jedné velikosti Ecocapsule, chceme mít jeden dokonalý produkt a potom se pustíme do dalších modifikací. Se zvětšováním Ecocapsule však v dohledné době nepočítáme  výrazně by totiž zkomplikovalo mobilitu, jakož i energetickou autonomnost. 

Ve vašich materiálech se hodně mluví o udržitelnosti apod. Jak ji vůbec vnímáte?  

Vnímáme ji určitě velmi vážněProto má Ecocapsule i edukativní funkci ve vztahu k uvědomění si limitů energetických zdrojů. Díky systému „smart home musí člověk aktivně sledovat stav energií v kapsli a tomu přizpůsobit svůj životní styl. Právě toto uvědomování si hodnoty energií je věc, kterou by se ivatelé běžných staveb měli naučit.   

Jakému dalšímu architektonickému či nearchitektonickému projektu se plánujete věnovat? Jaká bude Ecocapsule 2.0? 

V projektu Ecocapsule mimo hlavní linii (Ecocapsule jako důpro střednědobé bydlenípracujeme dále na konceptu karavanu (Ecocapsule + vozík) a hausbótu (Ecocapsule + ponton)V architektonické firmě se stále věnujeme širšímu portfoliu projektů, hlavně malopodlažnímu ekologickému bydleníbydlení pro utečence, interiérům zdravotnických staveb (např. momentálně pracujeme na návrhu oddělení patologie)jakož i různým zadáním architektonických soutěží.   

Napsat komentář

one × 1 =


Koupit předplatné ?>