Gran Fierro: Do stejné řeky


Už je to pět let, co studio Formafatal navrhlo interiér argentinské restaurace Gran Fierro ve Voršilské ulici v Novém Městě v Praze. Byl to vůbec první projekt studia, které tehdy zakládala Dagmar Štěpánová. Tento projekt jí hned vynesl uznání a velký zájem médií i dalších potenciálních klientů. Architektka a její studio Formafatal se od té doby zásadním způsobem posunula dál. Vždyť má na kontě již řadu vynikajících realizací u nás i v zahraničí.   

„Gran Fierro je argentinská restaurace s udržitelnou duší. Oheň je v srdci kuchyně, svítí a ohřívá atmosféru celého místa. Jídlo je jednoduché a chutné, vína jsou elegantní a příjemná, atmosféra je teplá a uvolněná a design je silný. Je to konečný účel, který dává smysl všemu. Restaurace Gran Fierro se znovuzrodila na nové adrese s posláním podporovat kritické myšlení, aby si každý mohl vytvořit vlastní cestu k lepšímu a udržitelnému prostředí,“ říká o svém novém projektu architektka.

„Jakmile jsem se dozvěděl, že musím Gran Fierro přemístit do jiného prostoru, cítil jsem, že nový design by měl překonat ten stávající. Ale zároveň to muselo zachovat pocit toho starého. Mohl jsem tedy architektkám z Formafatal pro tuto práci věřit jen proto, že skutečně rozumí významu, který stojí za designem Gran Fierro,“ hovoří o svém rozhodnutí majitel Juan Cruz Pacin.

„Založení studia Formafatal v roce 2015 bylo provázeno projektem a realizací interiéru argentinské restaurace Gran Fierro ve Voršilské ulici v centru Prahy. Uplynulo pět let a majitel restaurace Juan Cruz Pacin byl donucen svůj úspěšný podnik přestěhovat na novou adresu, do ulice Myslíkovy, nedaleko jedinečné funkcionalistické budovy – galerie Mánes. Opět jsme se zhostily návrhu a v historické budově, spadající do památkové zóny UNESCO, kde byl po léta provozován hostinec, navázaly na původní koncept Gran Fierra a doplnily jej novými přístupy,“ představují autorky svou novou realizaci.

Atmosféra i materiály zůstaly u nového projektu stejné. Už se totiž staly určitým rukopisem restaurace, která již pět let nabízí skvělou argentinskou kuchyni. „Snaha o maximální využití vybavení a mobiliáře původní restaurace v jisté míře už definovala směr, použité materiály a základní barevnost interiéru. Do návrhu jsme vsadily nové prvky, opět odkazující na surové stavební materiály, které ovšem dostávají zcela novou funkci. Obnažené ocelové HEB nosníky slouží jako podnože k lavicím, roxorové tyče opticky předělují prostor v jeho částech nebo je z nich navržená velkorysá vinotéka přes celou stěnu a kari sítě slouží jako treláž pro zelené rostliny a oplocení zahrádky,“ popisují autorky.

Svou novou realizací již druhé restaurace Gran Fierro ukazují architektky ze studia Formafatal, že jsou jednou z nejvýznamnějších sil současné interiérové tvorby. Zůstávají pokorné a věrné svým starým klientům, které respektují, a zároveň přistupují k novým projektům s nadhledem a zkušenostmi, jež za dobu svého působení získaly.

Gran Fierro 

Místo: Praha

Autoři: Studio Formafatal (Dagmar Štěpánová, Iveta Tesařová)

Investor: Juan Cruz Pacin

Projekt: 2019

Realizace: září 2020

Foto: BoysPlayNice

Napsat komentář

4 × two =
Koupit předplatné ?>