Jak vybrat barvu žaluzií, aby k domu ladily


Při výběru barvy venkovních žaluzií si všímejte barvy fasády i okenních profilů. Přečtěte si, jaké odstíny jsou nejpraktičtější a jak si usnadníte údržbu.

Doporučujeme světlejší odstíny

Tmavé lamely vypadají luxusně a dodávají budovám moderní vzhled, praktičtější jsou ale světlejší odstíny. Ty při kontaktu se sluncem teplo odráží, takže interiér tolik neohřívají. Dovnitř propouští jen asi 4–6 % sluneční energie. Oproti tomu tmavší barvy paprsky naopak pohlcují a propouští až 14 % tepla.

 Při výběru barvy žaluzií se dívejte také na celkový vzhled domu, aby spolu všechny prvky ladily. Vybírejte třeba podle odstínu okenních profilů a zvolte žaluzie ve stejné barvě. Záleží i na dalších architektonických prvcích stavby. Architekt Tomáš Lánský z Brossini Design radí: „Dívejte se na barvu a materiál fasády, typ střechy, barvu střešních tašek nebo třeba tvar domu.”

Nejprodávanější jsou stříbrné žaluzie

Nejoblíbenějšími barvami lamel jsou podle výrobce venkovních žaluzií NEVA neutrální odstíny, především šedá a stříbrná. Jsou praktické a není na nich tolik vidět prach a ostatní nečistoty.

Mezi nejprodávanější barvy patří:

  • stříbrná,
  • tmavě šedá,
  • stříbrnošedá,
  • bronzová
  • a bílá.

Nebojte se ale zkoušet i netradiční barvy. Někteří výrobci mají na svých webových stránkách online konfigurátor, ve kterém se podíváte, jak vypadají různé typy lamel v různých odstínech. Běžně jinak vybíráte ze vzorníků RAL nebo IGP.

Pokud chcete žaluzie sladit třeba s fasádou, může se vám stát, že barvu ve vzorníku nenajdete. Stačí potom donést vzorek fasády a barvu vám například v NEVĚ u dodavatele objednají na míru.

V posledních letech se hitem mezi barvami stal antracit nebo antracitově šedá. Hodí se na rodinné domy i velké komerční stavby.

Strukturovaný lak usnadní údržbu

Při výběru žaluzií berte v potaz i odolnost barvy vůči prachu a snadnost údržby. Nejlépe se udržují žaluzie ve strukturovaném provedení, které jsou nalakované takzvaným struktur lakem. Ten vytvoří na lamelách speciální povrch, na kterém se tolik nedrží špína a nečistoty nejsou vidět.

Pokud chcete mít údržbu ještě snazší, využijte speciální úpravu povrchu lamel MecoProtect®. Tento lak obsahuje nanočástice a po aktivaci UV zářením se stává extrémně hydrofilním (přitahuje vodu). Pro mytí a odstranění nečistot proto stačí jen malé množství vody, která navíc velmi rychle schne a nezanechá na lamelách stopy po kapkách.

Pro snazší údržbu žaluzií zvolte úpravu MecoProtect®, která usnadňuje čištění.

Lamely lze také  nalakovat barvou a upravit speciální technologií MecoElox®, díky které pak jejich povrch vypadá jako eloxovaný.

Napsat komentář

9 + 14 =


Koupit předplatné