Vítejte v džungli


Hotelový resort Art Villas Costa Rica, zasazený do kostarické džungle nad oceánem, plní sen mladým českým podnikatelům. Petra a Filip Žákovi si našli tento krásný pozemek na pacifickém pobřeží Kostariky vedle populárních lokalit Bahia Ballena a Playa Hermosa (zátoka velryb, krásná pláž) před několika lety, když Filip prodal svou produkční a stavební společnost EYELEVEL. Poté se rozhodli opustit svůj standardní evropský život a vytvořili moderní designově orientované letovisko.

Nakonec se kvůli stavebním omezením kvůli jedinečným vodním zdrojům v podzemí svého pozemku rozhodli oslovit studio Refuel Works a postavit zatím pouze jeden moderní dům pro sebe a k případnému pronájmu.

V polovině celého procesu klienti pověřili pražskou architektku Dagmar Štěpánovou ze studia Formafatal, aby navrhla interiéry pro jejich nově dokončený betonový dům. Klienti a architektka se stali dobrými přáteli a rozhodli se rozšířit svou vizi a postavit další dům, nazvaný Atelier, a také jej nabídnout ke krátkodobým pronájmům. Projekt byl opět svěřen Dagmar Štěpánové, která navrhla jednopodlažní rezidenci s kompletně prosklenými fasádami, zadní stěnou z opalovaných fošen a sofistikovaného kinetického pláště z perforovaných plechů. Jednoduchý mechanismus umožňuje velmi lehce zvednout tyto hliníkové panely a otevřít interiér směrem ven. Celý dům je tak založen na určitých vrstvách, které se otevírají nebo zavírají podle aktuální potřeby.

„Přijď jako host a odejdi jako přítel,“ říkají majitelé o svém unikátním hotelovém projektu. Nyní nabízí Art Villas Costa Rica oba domy pro dovolenou rodinám i větším skupinám. Pět ložnic ve vile a tři v ateliéru nabízejí diskrétní a osobní ubytování, zatímco kuchyně a obývací prostory obou objektů vytvářejí ideální místo pro relaxaci a interakci.

Dagmar Štěpánová se v interiérech obou staveb nechala inspirovat latinskoamerickou modernou, tropickou senzibilitou a navrhla bohatě strukturované prostory. Průmyslové materiály, jako jsou beton a ocel, se setkávají s tropickým dřevem, ručně vyráběnými cementovými dlaždicemi z Nikaraguy, nábytkovými kusy vyrobenými na míru a konečně několika ikonami moderního designu, jako například židlí Paulista Paola Mendese da Rochy, slavnými židlemi BKF nebo svítidly od českého výrobce skla Bomma.

Třetí a poslední projekt je na cestě. Tzv. Coco House budou tvořit čtyři další obytné jednotky uvnitř zaklenutých dřevěných modulů potažených textilem. Jejich design navrhli společně architekti Martin Kloda a Hana Procházková ze studia ARCHWERK a Dagmar Štěpánová ze studia Formafatal.

Text: Adam Štěch

Místo: Bahia Ballena, Playa Hermosa, Kostarika

Autor: Formafatal

Spoluautoři: Refuel works, ARCHWERK

Investor: Filip Žák

Projekt: 2016 – 2018

Realizace: 2016 – 2019

Foto: BoysPlayNice

Napsat komentář

3 × one =


Koupit předplatné