Je vám každá televize malá? Sestavte si ji přes celou stěnu


Díky speciálním modulům je možné televizní stěnou vyplnit jakoukoli plochu. Nemusí být ani stejnoměrná, videopanely mohou například „obtékat“ stěnu okolo dveří.

Výběr správného televizoru do interiéru může být pořádný oříšek. Velikost obrazovek neustále roste, přesto nikdy nedosáhne rozměrů, které by pokryly například celou jednu stěnu místnosti. Ultratenké televize sice lze přimontovat na zeď, ale jejich úhlopříčka končí na hodnotě 85“ a dále u sériově vyráběných přijímačů nejde. Zaplnit celou stěnu obrovskou televizí tak, aby její rozměry plně odpovídaly volnému prostoru, však není nemožné.

Pro takové situace existuje řešení šité na míru, respektive skládané z malých modulů, které se podle typu použité technologie nazývá The Wall nebo LED Wall. Nabízí ho společnost Samsung, největší světový výrobce televizorů a video stěn, který stejnou technologií vybavil i nejmodernější tuzemské televizní studio CNN Prima News.

Základem video stěny jsou zmiňované moduly, kterými lze vyplnit jakoukoli plochu, která nemusí být ani stejnoměrná. Rozmístění modulů si můžete naplánovat pomocí speciálního online konfigurátoru. V případě venkovního použití jde o moduly velikosti metr na metr, v případě vnitřní instalace má jeden videopanel rozměr 806 x 453 mm. Světlo z těchto panelů se nevyzařuje na organické bázi, ale zajišťují ho miniaturizované LED žárovky. Přesněji řečeno tisíce a tisíce LED žárovek ve velmi hustém sledu vedle sebe. Podle toho, kolik je těchto žárovek, tedy jednotlivých pixelů, mají moduly rozlišení obrazu Full HD nebo Ultra HD (4K).

Jedinečný vizuální zážitek

Jaké jsou výhody takové televizní stěny? Povrch je prakticky bezodrazový, pozorovací úhly jsou opravdu velké – 160° vertikálně i horizontálně. Zpracování obrazu probíhá s 16bitovou barevnou hloubkou, frekvencí 50/60 Hz a barevná teplota LED diod je nastavitelná v rozmezí 2.800 K až 10.000 K (v základu jde o 6.500 K). Jednotlivé moduly jsou prakticky bezrámečkové, takže obraz je po celé ploše stěny jednolitý, nepřerušovaný černými linkami.

Po montáži celé stěny probíhá její kalibrace, a to buď pixel po pixelu, nebo modul po modulu. Všechny moduly i bloky pixelů v nich jsou lehce nahraditelné pro případ, že dojde k poškození diody.

Samotná životnost diod v modulech se počítá na 100 tisíc hodin provozu. To představuje například u profesionálního používání ve zmiňovaném televizním studiu CNN Prima News, kde jsou stěny puštěné prakticky non-stop (bylo by komplikované je vypínat a poté znovu zprovozňovat, pouze se v době, kdy stanice nevysílá, utlumí jas), životnost delší než 15 let. Všechny moduly jsou zapuštěny do pevné stěny pomocí speciálních držáků a jsou v případě potřeby jednoduše vyjmutelné. To je důležité pro případ, že dojde k porušení některé LED diody, již lze během krátkého okamžiku několika minut vyměnit.

Celá videostěna funguje na operačním systému Tizen, který je známý z chytrých televizorů od Samsungu a je jednoduše a intuitivně ovladatelný prostřednictvím dálkového ovladače nebo i smartphonu. Sestavení a kalibrace stěny zajišťují obchodní partneři Samsungu na klíč, včetně pravidelné údržby a případné výměny poškozených modulů nebo jejich částí.

Hodí se do rezidence, kanceláře i na jachtu

Kde se taková videostěna uplatní? Kromě soukromého užití jako prémiové domácí kino v rezidencích nebo například na jachtách (i takové instalace má už Samsung za sebou) se The Wall Biz hodí i pro prestižní recepce a auly do sídla firem, velké zasedací a konferenční korporátní místnosti, může sloužit jako zobrazovací panel v redakcích, v televizním studiu, nebo exkluzivních kancelářích.

Protože jde o velmi individuální záležitost a každá televizní stěna je unikátní, je třeba konkrétní řešení konzultovat přímo se Samsungem, který společně se svými partnery upraví nabídku přímo na míru konkrétnímu zájemci.

Foto: Archiv

Napsat komentář

4 × 2 =


Koupit předplatné ?>