Moderní odkaz s patinou minulosti hledejte na Záhorí


Spojte tradice a hodnoty habsburské monarchie s kvalitou a inovacemi produktů Ruukki a výsledkem bude něco výjimečného. Přesně jako v případě rekonstrukce budovy Vinařství Habsburg v Holíči.

Na začátku byl sen, nový pohled na podnikání a touha po kvalitní produkci vína v malokarpatské vinařské oblasti. Za vším stojí dvojice bývalých bankéřů Juraj Smaženka a Josef Ronge, kteří se rozhodli zahalit budovu vinařství do originálních barev Cor-Tenu.

Fasáda jako působivý doplněk

Poté, co spolu rozjeli vinařství, přišla na řadu rekonstrukce objektu bývalé restaurace, ve které sídlí. Budova je polyfunkční – slouží jako sídlo vinařství, zázemí společnosti s kancelářskými prostory a degustační místností.

„Nemovitost jsme kupovali primárně pro rozlehlé sklepy, které využíváme pro výrobu vína. Součástí byla i rozestavěná budova rodinného domu z devadesátých let,“ říká Juraj Smaženka. Po rekonstrukci sklepů přišla na řadu i hlavní budova. „Inspirací pro vnější vzhled nám bylo vinařství v Toskánsku, které mělo opláštění budovy z Cor-Tenu, a ten si získal mé srdce,“ dodává.

Moderní vzhled v kontrastu s historií jména

Cor-Ten je téměř čistá ocel s nízkým podílem jiných kovů – zejména mědi, chromu, niklu a fosforu. Díky tomu má výjimečné vlastnosti a při použití v exteriéru se na jejím povrchu vytváří patina červenohnědé barvy. Z praktického hlediska je to zároveň i ochranná vrstva, a tak se o ni nemusíte více starat.

Největší předností je však její impozantní vzhled. I pro majitele vinařství byl při výběru fasády největší prioritou design. „Mám velmi pozitivní vztah k moderní architektuře, proto byla volba Cor-Tenu jednoduchá. Při realizaci stavby jsme byli částečně omezení původní dispozicí budovy, ale i přesto se architektce podařilo naplnit naše představy. S volbou Cor-Tenu jsem maximálně spokojený,“ dodává Juraj Smaženka.

Sebevědomá a výrazná

Netradiční budovy vyvolávají emoce. Jinak to není ani v případě Vinařství Habsburg. „Velmi nás těší pozitivní reakce zejména od okolí, které má v paměti ještě neblahý stav budovy před naší rekonstrukcí, ale i ze strany návštěvníků a zákazníků našeho vinařství. Občas se setkáme i s úsměvnými poznámkami, ale ty bereme s nadhledem,“ uzavírá s úsměvem Juraj Smaženka.

Zatímco víno Habsburg odkazuje na historické působení Habsburků na území Záhorí, fasáda z Cor-Tenu od Ruukki poukazuje na moderní dobu a pokrok. I v přístupu k vínu se opět prosazuje návrat ke kořenům a tradičním postupů. Dochází tak k harmonii dvou kontrastů, ve kterých je vždy na prvním místě nejvyšší kvalita.

Foto: Archiv

Napsat komentář

20 + 14 =


Koupit předplatné ?>