Snových osm hodin


Předpokladem úspěšného dne je kvalitní spánek, jeho podmínky se však liší člověk od člověka. Obchodní a marketingový ředitel české divize firmy Hilding Anders Miloš Haken ve spolupráci se společností Inexes uvedl na trh projekt, který propojuje kontinentální polohovací postele s „chytrými“ technologiemi a řeší požadavky i nejnáročnějších zákazníků.

Můžete prosím představit společnost Hilding Anders? Jaká je její struktura a zejména pak základní filozofie?

Hilding Anders je předním hráčem na poli matrací a postelí se sídlem ve švédském Malmö. Díky širokému portfoliu značek a produktů a sto šedesáti letům zkušeností v oboru dokážeme nabídnout produkty pro specifické potřeby trhu ve více jak šedesáti zemích po celém světě.

V rámci České republiky vstoupil Hilding Anders na trh akvizicí výrobce matrací Tropico. Můžete prosím stručně popsat historii této transakce a začátky české Hilding Anders vůbec?

Společnost začínala jako „akciovka“ ještě pod názvem Tropico, které stále najdete jako jednu z našich stěžejních značek. Tropico bylo založeno v roce 2000 a už roku 2006 se stalo lídrem trhu a roku 2007 se Tropico, nově pod názvem Hilding Anders Česká republika, a. s., stalo součástí skupiny Hilding Anders. Dynamicky rostoucí společnost tak dále pokračovala pod křídly společnosti, která poskytuje silné a stabilní zázemí. Nadto jsme přejali do portfolia i další značky pro český a slovenský trh, jakými jsou značka paměťových matrací Curem (jen stín kopíruje vaše tělo lépe) a Slumberland, původně britská značka, dodávající od roku 1919 britské královské rodině. Díky začlenění do skupiny Hilding Anders Group využíváme i nejmodernější testovací centrum svého druhu v Evropě, laboratoře SleepLab, nacházející se ve Švýcarsku. Značka Spirit, jejímž motem je „spánek, který má duši“, je naší původní českou značkou, v jejímž portfoliu najdete špičkové vysoké matrace a kontinentální postele s vysokou mírou možné individualizace. Veškeré matrace i postele vyrábíme v České republice. Máme vlastní vývoj i testovací centrum, což je velkou výhodou. Českou divizi společnosti, obsluhující zejména český a slovenský trh, respektive výrobní závod, najdete stále v lůně podkrkonošské přírody, v Roztokách u Jilemnice.

Kdo je vaší hlavní cílovou skupinou zákazníků? Na koho se orientujete především?

V případě postelí Spirit Continental jsou to nároční zákazníci, kteří nechtějí slevit ze žádného ze svých požadavků, natož z kvality zpracování a konstrukce. Dokážeme vyhovět i velmi náročným požadavkům na individuální provedení. Však také razíme heslo, že na 99 % požadavků je odpověď – ano, umíme. Spirit je spánek, který má duši, postel, která se přizpůsobí vám, ne vy jí.

Můžete z pohledu globální firmy popsat v preferencích zákazníků rozdíly mezi jednotlivými trhy?

To by bylo na dlouhé povídání, které by bez mých kolegů z ostatních zemí nemělo dostatečnou váhu, dovolím se tedy omezit na konstatování, že rozdíl je především v rozměrech, které jsou samozřejmě jiné například ve Velké Británii a jiné u nás. U čalounických látek je pak krásně vidět, že český trh je stále ještě hodně konzervativní a prim hrají odstíny šedé. Naproti tomu na slovenském trhu nacházejí uplatnění v poslední době pastelové barvy i výraznější vzory. Obecně pak platí, že nadčasový, čistý „skandinávský“ styl nevyjde z módy snad nikdy. Pokud jde o konstrukci, pak u tohoto typu postelí jde spíše o preference konkrétního zákazníka. Pokud si mohu dovolit přirovnání k autu, pak postele Spirit Continental jsou luxusním automobilem dneška s technologií zítřka.

Časopis ARCHITECT+ je určený zejména architektům a designérům. Jakou roli hraje u vašich postelí design? Respektive postel je produkt, u nějž je rozhodně mimořádně důležitá funkčnost. Jak si rozumí s designem?

Troufám si říci, že si rozumí velice dobře. Pokud stavíte na pevném základu, můžete postavit téměř cokoli. To platí i o našich postelích. Na kvalitní, naddimenzované konstrukci můžete realizovat nenápadnou, ryze funkčně navrženou postel nebo také solitér, který nelze přehlédnout. Samozřejmostí u náročnějších realizací je přítomnost našeho technologa přímo u klienta a konzultace s jeho architektem či designérem. Jeden příklad za všechny – nedávno jsme realizovali postel Spirit President Continental s čelem širokým 4 metry, které muselo být vyrobeno v jednom kuse dle požadavku designéra.

Kde se vaše postele vyrábí a kdo je navrhuje? Neuvažujete případně o české „designérské řadě“ postelí vytvořených známými českými designéry?

Postele navrhujeme a ručně vyrábíme každý kus přímo v České republice, vše je naše vlastní konstrukce, na níž pracují lidé s desítkami let zkušeností v oboru. V případě polohovacích postelí pak využíváme nejmodernější patentované německé mechanismy. Pokud jde o český design, pak každou postel Spirit můžete mít například s ručně kovanými nebo skleněnými nožičkami od předních mistrů řemesla. Skleněné pro nás vyrábí výtvarník Martin Štefánek, tedy společnost G1 Partners, zastoupená panem Petrem Seifertem. Můžete je mít dokonce i z uranového skla, které po nasvícení změní odstín. Vše samozřejmě v úpravě dle požadavku klienta. Kované pak navrhuje kovářský mistr pan Jaroslav Válek, který působí na nejstarší uměleckoprůmyslové škole u nás. A ptáte-li se na řadu postelí v celkově jiném, autorském pojetí designu, pak na otázku, zda něco takového připravujeme, odpovím pouze ano, neboť zatím je na místě si určitá tajemství ponechat.

Svoji exkluzivní nabídku jste se nedávno rozhodli doplnit o unikátní „chytrá“ řešení. Kdy jste se rozhodli, že spojíte postele s „chytrou“ domácností?

Naši zákazníci si o takové řešení řekli sami. Na spánek je dnes kladena čím dál vyšší míra požadavků a lidé už se nespokojí jen tak s něčím. Chtějí, aby byl jejich odpočinek v době přeplněné stresem, fyzickou i psychickou námahou tím nejlepším možným. Naše značka postelí Spirit je založena na myšlence, že se vám lůžko kompletně přizpůsobí. Člověk se tak zbaví únavy a stresu. Přímo se tedy nabízelo zkusit některé modely napojit na koncept chytré domácnosti, která prakticky činí totéž, a navíc šetří majiteli čas. Oslovili jsme proto Miroslava Látra ze společnosti Inexes, aby se postaral o zakomponování „chytré“ technologie. Naše polohovací řada Spirit Adaptix je vybavena motory nejvyšší třídy vyrobenými v Německu, takže nám do cesty nebyly kladeny technické překážky.

Co vše „chytré“ domácnosti nabízejí pro zlepšení kvality spánku?

Naše postele lze samozřejmě ovládat dálkově a bezdrátově. Vše je uloženo v jedné aplikaci, která je dostupná na telefony i tablety. Co na mě v tomto ohledu nejvíce zapůsobilo, bylo zapínání různých režimů a úkonů gesty. A nekončí to jen u postelí, ovládat lze žaluzie, světla nebo topení. Když jsme se poprvé setkali, kolega kouzelně mávl nad stolem a vyjely žaluzie. Tím na mě Inexes velmi zapůsobil.

„Chytré“ technologie jsou dnes v kurzu a spánek lze sledovat a měřit pomocí hodinek nebo telefonu. Jsou vaše postele vybaveny nějakým snímacím zařízením?

Tyto věci řešíme s náročnějšími zákazníky nebo s klienty, kteří mají specifický typ zdravotních obtíží. Podobné technologie používáme při vývoji nových matrací. Všechny je testujeme přímo u nás ve výrobním závodě v Krkonoších. Máme vlastní laboratoř, která zkoumá kvalitu materiálů, jejich odporové vlastnosti, ergonomii a další kritéria. Na prototyp položíme podložku z optických vláken a tlakových senzorů, na niž necháme uléhat osoby různých váhových kategorií a typů postav, a sledujeme jejich preferované spánkové polohy. Jsme tak schopni vyhodnotit tvrdost matrace či tlakovou mapu. Tím, že jsme součástí nadnárodního holdingu, máme možnost naše výsledky porovnávat s výzkumným pracovištěm SleepLab ve Švýcarsku, kde také naše výrobky testujeme. Tato laboratoř je jediná svého druhu v Evropě, která dokáže testovat kvalitu a odolnost materiálů, ergonomii konstrukce, spánkové klima a hygienu, tedy hned čtyři kritéria naráz. Tlakové senzory používáme i při výběru matrací zákazníky přímo u našich prodejců. Zkušený prodejce dokáže odhalit, co je pro klienta vhodné, svá doporučení si však tímto může i ověřit.

Vyžadují vaše „chytré“ postele speciální údržbu?

Žádný pravidelný servis nepotřebují. Naše postele mají navíc záruční dobu dvacet pět let. Na spoustu elektronických součástek, jako jsou polohovací mechanismy, je to pět let místo standardních dvou, v tom jsme, troufám si říci, unikátní. Za použitými technologiemi si stojíme.

Jste schopni „chytrými“ technologiemi vybavit i nejvyšší řadu vašich postelí?

Ano, a to i nejluxusnější modely Senator a President.

V současnosti se v segmentu postelí a matrací prosazují přírodní materiály. Jsou tyto trendy protnutelné s „chytrými“ systémy?

Co se týče přírodních materiálů, tak v natolik široké nabídce, která je k dispozici pro personalizaci postelí a matrací Spirit, najdeme samozřejmě také tradiční přírodní materiály. Kromě bavlny a lnu je to pak řada látek se špičkovými antialergickými a antibakteriálními vlastnostmi. Z materiálů, jež neklesají v oblibě, lze zmínit například kokosová vlákna, přírodní latex a bambusové tkaniny, které skvěle pracují s vlhkostí a termoregulací. Nerazíme ovšem cestu, že kam vítr, tam plášť, tedy že změníme celé portfolio podle toho, co je zrovna moderní. Zajímá nás samozřejmě, co vyžadují zákazníci, ale kvalita, maximální užitná hodnota a nejvyšší možná míra technického zpracování jsou pro nás na prvním místě. A přírodní materiály nemusejí být vždy nejlepším řešením pro komfortní spaní. Zkušený prodejce vám vždy dokáže poradit a přesně vybere, co je nejlepší právě pro vás.

Jak člověk pozná, že spí na nevyhovující matraci?

V Česku stále existuje úzus, že čím tvrdší matrace, tím lepší. To už je překonané. Největší zátěžovou zkouškou matrací je spaní na boku. Pánevní oblast, tedy část těla, která je u všech lidí nejtěžší částí, se propadne buď moc, nebo se do matrace naopak správně „nezaboří“, čímž pak velice trpí páteř. Když je matrace špatně vybraná nebo už má své nejlepší za sebou, tak vás nebude dostatečně podporovat a kompenzovat jisté polohy. Třeba u kontinentálních postelí Spirit jsme po několika týdnech používání schopni upravit jejich vlastnosti tak, aby zákazníkům opravdu vyhovovaly. Spánek je samozřejmě záležitostí mnoha faktorů, od toho, kolik pijeme kávy, až po to, jak moc stresové máme zaměstnání. Matrace, respektive postel u spánku ovšem hraje nemalou roli, protože právě ona by měla člověka oprostit od starostí, zbavit tělo fyzické i psychické únavy a co nejvíce ho uklidnit a připravit na další den.

„Postele Spirit jsou založeny na myšlence, že se lůžko člověku zcela přizpůsobí. Spojení s chytrou domácností se tak přímo nabízelo.“ – Miloš Haken, Hilding Anders

Napsat komentář

20 − seventeen =


Koupit předplatné