Realizace: Ďáblické multifunkční centrum s obecním úřadem


Multifunkční objekt s dřevěnou konstrukcí je k dokonalosti dotaženou utilitární stavbou. Jednoduchý ve výrazu, střídmý v barevnosti je bílým plátnem připraveným reagovat na všechny potřeby občanů i úředníků. 

Jednoduchý, přízemní, bezbariérový dům není monumentem, ale spíše instrumentem pro obyvatele všech věkových kategorií. Podstatou řešení je maximální otevřenost a transparentnost, světlo a vzduch, bez demonstrace důležitosti objektu, ale se zdůrazněním služby veřejnému zájmu. Čtyři oddělené části (ordinace lékařů, multifunkční sál, úřad, pošta) jsou propojeny vestibulem, který slouží jako podloubí a odlehčovací“ plocha i při plesech, zábavách a koncertech a jako příležitostný prostor pro výstavy. Vzájemná synergie funguje, hranice mezi sekcemi se mohou měnit podle aktuálního využití. Neutrální materiály mají civilní charakter vnitřního prostoru pro vyznění světla. Čelní strany fasád jsou opatřené potiskem se vzorem s proměnlivým stříbrno-bílým reflexním efektem pro větší identifikaci občanů s „abstraktní krabicí“ 

Základní nosná konstrukce je vytvořená z masivního, dřevěného skeletu v modulu 4 x 4 metry. Fasáda a střecha z exteriérové strany byla opláštěna tepelně izolačními panely. Dílčí vyzdění liaporem má za cíl zavětrování, případně zlepšení akustických parametrů. Podlaha Panbex a vnější výplně otvorů jsou hliníkové, vnitřní zase dřevěné. Střecha nese extenzivní zeleň. Topení a chlazení obstarávají tepelná čerpadla. Nechybí ani elektrokotel a elektrorohože v podlahách ve společných prostorech jako doplňkový zdroj. Vzduchotechnika s nuceným větráním sálu je doplnění dalším zabezpečení a k dispozici je audio i video. 

Místo: Osinalická 1104/13, Praha 8 – Ďáblice 

InvestorMěstská část Praha 8 

AutořiPeter Lacko, Filip Tittelbach A.LT architekti 

SpoluautořiTomáš Balej, Lenka Dvořáková  

Hlavní dodavatelPrvní KEY-STAV  

Zastavěná plocha1685 m2 

Obestavěný prostor7678 m3 

Projekt2015 

Realizace2018 

Náklady62 mil. CZK včetně DPH 

Fotografie: Tomáš Balej 

Napsat komentář

three × five =


Koupit předplatné