Zumtobel má blízko k umění nejen díky svítidlům. Podporuje mladé architekty


S podzimním sychravým počasím a postupně se krátícími dny nastává období, kdy si mnoho lidí vybere pro trávení svého volného času návštěvu muzea či galerie. Ke kvalitě kulturního zážitku velkou mírou přispívá osvětlení jednotlivých expozic a uměleckých děl, přičemž neadekvátně zvolená svítidla mohou mít negativní dopad nejen na prožitek návštěvníků, ale i na vystavované předměty.

Správně vybrané osvětlení v muzeích či galeriích by mělo citlivě korespondovat s kontextem exhibice a zároveň podtrhnout jedinečnost uměleckého díla. Toho lze docílit pomocí prvotřídní vizuální kvality, náležité redukce osvětlení, vyvážených barev a také vhodně nastaveného světelného kontrastu.

„Myslím, že přítomnost našich svítidel v takových kulturních i architektonických skvostech jakými jsou muzeum Maxxi v Římě, Národní muzeum ve Varšavě, zámek Neuschwanstein v Německu či Národní technické muzeum v Praze dokazuje, že značka Zumtobel je na poli osvětlení pro kulturu a umění jednička ve svém oboru,“ uvedl ředitel společnosti ZG Lighting Czech Republic Jan Vacek.

Jedním z nejčastěji využívaných svítidel pro osvětlení uměleckých exponátů je například multifunkční světelný systém Supersystem II charakteristický svým minimalistickým provedením, které nenarušuje žádný architektonický styl. Jednotlivá LED svítidla umožní docílit přesného a homogenního osvětlení objektů s jasnými kontrasty mezi exponáty.

LED reflektorový systém Arcos je ideální pro exponáty umístěné v místnostech s vysokými stropy. Stejně jako v případě řady Supersystem II se Arcos hodí pro osvětlení uměleckých děl citlivých na světelnou instalaci – může být umístěn blíže k exponátům bez narušení celkového vizuálního vzhledu a bez škodlivého záření.

„Jsem rád, že jsme se tento rok sami rozhodli umění v České republice podpořit i jinak, než jen instalací osvětlení a stali jsme se partnerem 20. ročníku Přehlídky diplomových prací 2019 za architekturu pořádané Českou komorou architektů,“ dodává Jan Vacek. V rámci přehlídky byla vyhlášena zvláštní cena Zumtobel, kterou si převzali Miroslav Chmel z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze za práci Divadlo hudby a také celkový vítěz soutěže Matěj Šebek z Fakulty architektury ČVUT za projekt Nové divadlo pro Jindřichův Hradec.

Napsat komentář

2 + 17 =


Koupit předplatné